Havířov | Havířov - Šumbark | Třinec | Český Těšín
info@solaria-sarm.cz
Naše produkty

Informace o opalování

DESATERO SPRÁVNÉHO OPALOVÁNÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOTYPY

 

FOTO TYP I – VELMI CITLIVÝ

 

KELTSKÝ TYP ( cca 2% Evropanů ) – má velmi světlou pokožku, pihy, rezavé nebo světle blond vlasy, světle modré oči. Vždy se spálí, nikdy neopálí. Opalovat by se neměl vůbec, nebo jen pod dozorem lékaře. Řadíme sem i malé děti.

 

FOTO TYP II – CITLIVÝ

 

EVROPAN SE SVĚTLEJŠÍ PLETÍ ( cca 12%) – má světlou pleť, modré,zelené až světle hnědé oči. Vždy se opálí do červena, silný sklon ke spálení. Počáteční doby solární kůry by měly být velmi nízké.

 

FOTO TYP III – NORMÁNÍ

 

EVROPAN S NORMÁLNÍ, TMAVŠÍ PLETÍ ( cca 78% ) – má tmavě plavé až hnědé vlasy, tmavší oči šedé až hnědé. Opaluje se dobře, zrudne zřídka, malý sklon ke spálení.

 

FOTO TYP IV – ODOLNÝ

 

STŘEDOMOŘSKÝ TYP ( cca 8% ) – má tmavé vlasy, tmavé oči, olivovou až tmavou pleť. Nikdy nerudne, téměř žádné sklony ke spálení.

 

TEST K URČENÍ VAŠEHO FOTOTYPU

 

Následující krátký test Vám pomůže určit Váš fototyp – citlivost pokožky na slunce

 

Odpovězte, prosím, na následující otázky a započítejte si body za odpovědi:

 

 

 

 

 

  1. Jaký barevný odstín má Vaše neopálená pokožka?
    a) červenavý
    b) bělavý
    c) světle béžový
    d) nahnědlý

 

  1. Má Vaše pokožka pihy?
    a) ano, hodně
    b) ano, málo
    c) ano, ale jen ojediněle
    d) ne

 

  1. Jak reaguje Vaše pokožka na obličeji na slunce?
    a) velmi citlivě, většinou podrážděním pokožky
    b) citlivě, částečně podrážděním pokožky
    c) normálně citlivě, jen zřídka podrážděním
    d) necitlivě, bez podráždění

 

  1. Jak dlouho se asi můžete v létě slunit bez ochrany, abyste se nespálili?
    a) méně než 15minut
    b) 15-25 minut
    c) 25-40 minut
    d) déle než 40minut

 

  1. Jak reaguje Vaše pokožka na delší sluneční lázni?
    a) vždycky se spálí
    b) většinou se spálí
    c) často se spálí
    d) spálí se zřídka nebo nikdy

 

  1. Jak se u Vás projevuje spálení?
    a) silné zčervenání, částečně bolestivost a tvorba puchýřků, pak se pokožka sloupá
    b) značné zčervenání, potom se většinou pokožka sloupá
    c) zčervenání, potom se někdy pokožka sloupá
    d) téměř nikdy zčervenání a téměř nikdy nedojde ke sloupání

 

  1. Můžete na sobě už po jedné delší sluneční lázni pozorovat ihned efekt zhnědnutí?
    a) nikdy
    b) většinou ne
    c) často
    d) většinou

 

  1. Který údaj odpovídá nejspíše přírodní barvě Vašich vlasů?
    a) červená až červenavě hnědá
    b) světle blond až blond
    c) tmavě blond až hnědá
    d) tmavě hnědá až černá

 

  1. Jakou barvu mají Vaše oči?
    a) světle modré, světle šedé, nebo světle zelené
    b) modré, šedé nebo zelené
    c) světle hnědé nebo tmavě šedé
    d) tmavě hnědé

 

Vyhodnocení:

 

Spočítejte, prosím, své body a součet vydělte 9. Číslo před desetinnou čárkou udává přibližně Váš fototyp. Jestliže jste dosáhli například čísla 2,3, máte blíže k typu II než k typu III, při výsledku 2,8 máte tendenci spíše k typu III.

 

Vitamín D

 

Solárium jako zdroj vitamínu D

 

Proč je pro náš organizmus sluneční záření tak důležité?
Vitamín D. Je to vitamín, který potřebujeme v hojné míře od útlého dětství až do stáří. Většinou se nám ho nedostává v zimních měsících, kdy je UV záření ve slunečním svitu podstatně méně.

 

Z hlediska medicínského je prokázáno, že až 90% vitamínu D přijímá naše tělo ze slunečního záření přes naši kůži. Konzumací potravin získáváme pouhých 10% tohoto důležitého vitamínu. Proto je pro nás slunce (potažmo solárium) naprosto nepostradatelné. Bez tohoto zdroje bychom si přivodili nedozírné zdravotní problémy. A dnešní doba, kdy jsme většinou v uzavřených prostorách, v autech, máme omezený přísun slunečního záření, což vede k nedostatku vitamínu D. Proto doporučují i přední světoví experti na problematiku nedostatku vitamínu D, dvakrát týdně mírné slunění.

 

V případě dostatku vitamínu D se lze vyvarovat následujícím zdravotním komplikacím:

 

 

 

 

 

 

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Solária jako zdroj vitaminu D

 

Brusel (Belgie) 9.října 2009 (ESA) – Aby mělo lidské tělo zajištěno dostatečné množství vitaminu D, měla by se zejména v zimním období využívat solária. Tato doporučení vyslovila výzkumná skupina vedená profesorem Johanem Moanem z Univerzity v Oslu na základě studie, která byla právě publikována v odborném časopise Photochemistry and Photobiology. „V zimních měsících hladina vitamínu D závažně klesá, protože sluneční světlo obsahuje příliš málo ultrafialové ho záření, které stimuluje produkci vitamínu D v lidské kůži. Pokud v tomto období využíváte solária, lze tomuto nedostatku zabránit a udržet si dostatečnou hladinu vitamínu D.“ říká Johan Moan.

 

„Solária tedy nabízejí nejen kontrolovanou cestu k opálení, ale jejich používáním lze rovněž předejít nedostatku vitamínu D,“ dodává ke komentáři pana Moana Christina Lorenzová, předsedkyně European Sunlight Association (ESA). Paní Lorenzová dále pokračuje: „V soláriu lze vypracovat individuální opalovací program, který vezme v úvahu typ pleti uživatele, typ solária a dobu opalování tak, aby byla pleť chráněna před spálením, jemuž je třeba se vyhnout jak v soláriu, tak na slunci.

 

Jak prokázaly celosvětové vědecké a lékařské studie, vitamín D má pozitivní vliv na zdraví buněk, kostí i orgánů, snižuje riziko v zniku rakoviny prsu, dělohy, plic, tlustého střeva, prostaty, působí proti autoimunitním a kožním onemocněním. UV záření vytváří v kůži 90% vitamínu D.“

 

The Europeab Sunlight Association – Evropská asociace slunečního záření (ESA) he zastřešující evropská organizace provozovatelů, distributorů a výrobců solárií a zastupuje 28 národních asociací a firem z 15 členských států EU, Norska, Švýcarska, Ruska a USA. ESA sídlí v Belgii.

 

Shrnutí studie „Johan Moan, Zoya Lagunova, Emanuela Cicarma, Lage Aksnes, Arne Dahlback, William B. Grant, Alina Carmen Porojnicu: Sunbeds as Vitamin D Sources“ (Solaria jako zdroj vitaminu D) najdete ke stažení na adresewww.sunlightresearchforum.eu

 

 

Nejčastěji kladené otázky

 

Musím se objednávat, když se chci jít k Vám opálit?
Záleží to čistě na Vás. Možnost zamluvení ( objednání ) stroje je samozřejmé. Stačí si zavolat i v daný den a domluvit si s obsluhou daný stroj na určitou hodinu dle Vašeho přání.

 

Kolik stojí jedna návštěva v soláriu?
Je velmi těžké odpovědět na tuto otázku, jelikož záleží na Vás, který stroj je pro Vás vhodný nebo co právě požadujete. Jestli chcete rychlé opálení, v případě, že máte již vytvořený základ a nebo chcete začínat či už jen udržovat svou krásnou barvu. Ceny se pohybují ve velmi širokém rozsahu. Nejlépe je navštívit vybrané studio a nechat si ukázat stroje na provozovně a doporučit dávky opalování s ohledem na cenu

 

Mohu si prodloužit opálení z dovolené v soláriu?

 

Po návratu z dovolené je vaše pokožka již dosti zatížena slunečními paprsky. Je dobré ji dopřát alespoň měsíc klid od veškeré zátěže UV zářením (umělého i přírodního). Tmavé opálení Vám stejně po tuto dobu vydrží, i když ne ve stejné intenzitě.
Potom můžete navštívit solární studio a s obsluhou dohodnout následné dávky opalování. Obsluha solária Vám doporučí dávky opalování.

 

Mohu navštěvovat solárium v období těhotenství?

 

Jiný stav není nemoc. I v tomto období se pohybujete normálně na slunci. Jen musíte k sobě přistupovat velmi zodpovědně. Z našeho hlediska Vaše dítě paprsky nezasáhnou. Solárium vyzařuje AVA a UVB záření, které končí svou působnost v kůži a dál se nedostane. Je ale vhodné toto prokonzultovat s lékařem a pokud Vám dá souhlas, rádi Vás uvidíme. Na svůj stav nás upozorněte. Budeme Vás více hlídat. Opalování by pro Vás mělo být příjemným požitkem a relaxací a ne nástrojem k přehnanému bronzu.

 

Je vhodné před odjezdem na letní dovolenou připravit kůži na slunce v soláriu?

 

Pokud se chystáte na sluníčko k moři, v každém případě je vhodné, aby jste si udělali „základ“ v soláriu. Pro základ není nutné provádět celou opalovací kůru. Každé sluníčko (umělé i přirozené) se sčítá a proto není nutné přehánět opalování. Pro přípravu kůže na slunce stačí tak asi 5 návštěv během 10 – 14 dnů v délce 10 až 15 minut na strojích o výkonu 100W. Ten se Vám zbarví až na sluníčku u moře a budete mít základ pro tamní podmínky.
Po opalování použijte na pokožku celého těla tzv. after sun(po opalování). Tyto přípravky obsahují zvlhčující a regenerační látky vhodné po opalování.

 

Je zapotřebí se před opalováním v soláriu natírat nějakým krémem?
Určitě ano. Myslete nejen na svůj bronzový vzhled, ale i na péči o Vaši pokožku. Používejte vždy kosmetiku určenou pro opalování v soláriu ( solární kosmetika ). Tato speciální kosmetika Vám dodá rychleji Vaši vysněnou barvu, pomůže ji prodloužit a hlavně ji hydratuje a chrání před UV-A a UV-B zářením. V našich solárních studiích Vám naše obsluha nabídne širokou škálu solární kosmetiky a odborně Vám poradí dle Vašeho typu pokožky.